Ako si správne vybrať ochranu pred slnkom?!

Aj na vás sa z každej strany valí SPF?

Čo to vlastne je a prečo by sme mali ochranu používať?

Sú lepšie minerálne či chemické filtre? 

Že vám UVA a UVB lúče nič nehovoria? Nič sa nedeje, čítajte ďalej.

Skúsenosti získavame pribúdajúcimi rokmi. Keď som sa 5 či 10 rokov dozadu hneď po lete tešila na leto ďalšie len preto, aby som sa mohla znovu opaľovať nenapadlo by mi, čo dokážu slnečné lúče spraviť s našou kožou. Ak už som sa mala natrieť nejakým mliekom či olejom, použila som SPF 15 a o dva dni som pokojne prešla na SPF 6. Veď komu by sa nepáčil krásny "južánsky" look? Bola som skalopevne presvedčená o tom, že s vyšším faktorom sa jednoducho opáliť nedá. Aspoň nie podľa mojich predstáv. 


Prečo je nutné používať slnečnú ochranu?

SPF = Sun Protect Factor

Rozumiete číslam, ktoré sa na opaľovacích krémoch uvádzajú? SPF sa rozdeľuje podľa toho, ako dlho na slnku plánujeme byť. Určuje to číslo (6, 10, 15...), ktoré sa za označením SPF nachádza. V zásade tieto čísla určujú dobu, počas ktorej sa môžeme opaľovať bez toho, aby sme sa spálili.

Určite viete, že slnečné lúče pôsobia na pokožku aj pokiaľ je slnko skryté za oblakmi. Okrem toho, že nám lúče zabezpečia prísun vitamínu D, zanechať môžu aj obrovské následky! Ochrana pred slnkom je prvým krokom v rámci antianging starostlivosti. Ak sa budeme neustále vystavovať slnečným lúčom bez ochrany, pokožka sa bude vysušovať a o slovo sa prihlási aj predčasné starnutie, v podobe vrások. Rovnako je na tom odchýlka od normy v podobe pigmentových škvŕn, ktoré nie sú ničím príjemným. Krátky pobyt na slnku a pigmentové škvrny sa okamžite zvýraznia! To žiaľ nie je všetko. UV žiarenie, ktoré na našu kožu vplýva, môže spôsobiť až rakovinu kože. Ešte stále si myslíte, že pokožku celého tela nie je nutné pred slnkom chrániť? 


Prečo je okolo SPF také "haló"?

Kedysi ľudia vôbec neriešili, či si natrú pleť alebo celé telo prípravkom s faktorom. Vlastne, v časoch dávno minulých ani neexistoval. No my ľudia, sme tvory, ktoré ničia všetko naokolo, vrátane ozónovej vrstvy Zeme (časť atmosféry nad zemským povrchom), ktorá nás chráni aj pred ultrafialovým žiarením. Ak by neexistovala a UV lúče by na zem prichádzali v celej svojej paráde, naša existencia by bola ohrozená. Vysoká energia fotonov vedie k vzniku rakoviny kože či k poškodeniu zraku. Žiaľ, v dnešnej dobe je preukázané, že prítomnosť halogénových zlúčenín blokuje reakciu k tvorbe ozónu a to je odpoveď, prečo sa ochrana pred slnečným žiarením všade spomína. Nejde len o estetickú stránku, ide najmä o zdravie! 


Minerálne či chemické filtre?

Možno zastávate názor, že na tom vôbec nezáleží. Dôležité je natrieť sa a tým je misia splnená. Nie je to však úplne tak! Medzi týmito dvomi filtrami sú určité rozdiely, ktoré vám môžu pomôcť rozhodovať sa správne. Ja som svoju ochranu pred slnkom už našla! https://www.pangreen.sk/opalovacie-kremy/mlieko-na-opalovanie-spf-30-bio-100ml-alga-maris/

Minerálne filtre

Do tejto skupiny patria oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Tieto filtre bývajú tolerované na akómkoľvek type pokožky, na ktorej pôsobia ako "ochranný štít". Práve preto aplikácia opaľovacích mliek s minerálnym filtrom môže byť trocha náročnejšia a zvyčajne zanechávajú na pleti biely povlak. Dôvod je veľmi jednoduchý. Oba minerály majú bielu farbu a nazývajú sa aj biely pigment.


Ako som už spomenula, na pokožke pôsobia ako štít. To znamená, že na nej ostávajú - nevstrebávajú sa a slnečné žiarenie neabsorbujú, ale odrážajú, čo je pre našu pokožku skvelé! Filtre sídlia na najvrchnejšej časti našej kože a neovplyvňujú naše bunky. Čo je zásadný rozdiel oproti filtrom chemickým.


Chemické filtre

Chemické alebo aj syntetické filtre sa nnaopak od minerálnych do pokožky vstrebávajú, pohlcujú UV žiarenie, resp. ho premieňajú na teplo. Ich fotoreaktivita je vyššia a môžu prenikať k živým bunkám. Môžu spôsobovať alergie, ale aj iné vážnejšie poškodenia. 


UVA a UVB lúče

UV - Ultra fialové žiarenie vyvoláva zmeny najmä v povrchových častiach kože. UVA a UVB prenikajú na zemský povrch.

UVB žiarenie nám pomôžu zachytiť už vyššie spomínané SPF. Toto žiarenie má kratšiu dĺžku a zapríčiňuje napríklad spálenie, čoho následkom môže vzniknúť rakovina kože.

A ako je to s UVA?

UVA žiarenie zachytáva faktor označený PPD alebo aj ako PA so znakom +. Čím viac + tento faktor obsahuje, tým vyššiu ochranu nám zabezpečí.

UVA má dlhšiu vlnovú dĺžku a prechádza aj cez mraky, či okná. Môže spôsobiť predčasné starnutie aj pigmentové škvrny.


Podľa čoho vyberať opaľovací krém?

Vo výbere treba zohľadniť všetky faktory! Ak ste sa rozhodli vyskúšať minerálne opaľovacie mlieko, mám pre vás mnou overený tip.

praktický aplikátor
praktický aplikátor

Opaľovacie minerálne mlieko Alga Maris obsahuje len prírodne opaľovacie filtre, čo našej koži zabezpečí dokonalú ochranu pred UVB lúčmi. Okrem UVB ochrany, poskytuje aj UVA ochranu, na ktorú nesmieme v žiadnom prípade zabúdať! Mlieko je vhodné na telo, pleť a tolerujú ho všetky typy! Alga Maris sa pýši certifikátmi ECOCERT a COSMEBIO.

Keď som písala o minerálnych faktoroch, zámerne som nespomenula nanočastice, z ktorých sa väčšina minerálnych mliek vyrába.

Vedecký tím z Duke University v Durhame (Severná Karolína, USA) hovorí "Ako sa veľkosť nanočastíc zmenšuje, počet správ o toxickosti nanočastíc narastá, no zatiaľ nie je jasné, či je ich zvýšená reaktívnosť škodlivá pre životné prostredie alebo bezpečnosť človeka."

Aj to je dôvod prečo som si vybrala Alga Maris. Filtre v tomto mlieku nie sú vo veľkosti nanočastíc!

Čo sa týka použitia, môžem povedať, že biele tóny nie sú extra viditeľné. Minerály sa ťažsie rozotierajú, ale nie je to niečo, čo by sme nezvládli. Pokiaľ ste však zvyknutí na oleje alebo syntetické mlieka, možno vám bude konzistencia a bledší finish prekážať. No povedzme si úprimne. Je lepšie zachovať krásnu zdravú kožu dlhé roky alebo sa radšej "ukážeme" v bronzových odleskoch na pláži či pri bazéne a budeme si ničiť zdravie, ktoré máme len jedno?!

Hľadali ste odpovede na otázky a nevedeli ste sa zorientovať v širokej ponuke opaľovacích mliek, ktoré trh ponúka? Ak áno, verím, žesom vám aspoň trochu pomohla a dnes viete, čo je pre vás a vaše zdravie to najlepšie. Želám vám krásne, zdravé a bezpečné leto!  S pozdravom